نحوه مصرف محصول S.C.U

دسته‌بندی: محصولات
تاریخ: 24 خرداد 1399
بازدید: 904

معرفی

شرکت کیان ارژن اولین و بزرگ‌ترین تولیدکننده کود اوره با پوشش گوگردی در خاورمیانه و دارای ثبت اختراع این محصول در میلادی موفق به دستیابی فرمول تولید کود اوره با پوشش گوگردی مطابق 2012 کشور ایران است. دانشمندان ایرانی در سال با استاندارهای جهانی شدند و نام ایران به عنوان ششمین کشور تولیدکننده کود اوره با پوشش گوگردی در جهان ثبت شد. کود اوره با پوشش گوگردی تغذیه صحیح گیاه یکی از عوامل مهم در بهبود کیفی و کمی محصول به شمار می‌آید. در تغذیه گیاه نه‌تنها باید هر عنصر به اندازه کافی در دسترس گیاه قرار گیرد بلکه باید این عنصر در تمام مراحل کشت نیاز گیاه را تأمین کند. به عبارتی کودهایی با راندمان بالا علاوه بر افزایش تولید و افزایش کیفیت محصولات کشاورزی و ضمن آلوده نکردن محیط زیست تجمع مواد آلاینده در گیاه را به حداقل برساند و سلامت انسان را نیز تأمین کند.

انگور

چالکود: در این روش در کف جوی در فاصله نیم متری از تنه بوته‌های انگور چاله‌هایی به عرض 30 سانتی و عمق 40 سانتی‌متر حفر نموده و مقدار کود توصیه شده درون چاله‌ها ریخته می‌شود. بهتر است از کود دامی پوسیده نیز در داخل چاله‌ها استفاده شود سپس روی آن را با خاک بپوشانید. سانتی‌متر حفر نموده و کودها را به طور 20 سانتی‌متر و به عمق 20-15

شیاری: در این روش در داخل جوی آب شیاری به عرض نواری در داخل شیار مصرف نموده و در پایان رویان را با خاک بپوشانید.

علائم کمبود ازت در انگور

کمبود ازت ابتدا باعث رنگ پریدگی برگ‌های مو و سپس زردی آن‌ها می‌شود. شاخه‌های سبز جوان دمبرگها و دم خوشه به رنگ صورتی یا قرمز درمیاید. رشد شاخه و برگ‌ها کم می‌شود و بر اثر کمبود لکه‌های قهوه‌ای روشن و بافت مرده بین رگبرگ‌های اصلی برگ‌های پایینی به وجود می‌آید و وقتی کمبود شدید باشد پهنک برگ ممکن است پژمرده شده بریزد و حبه‌ها هم کوچک می‌شوند.

زمان مصرفتأثیرنحوه مصرف
اواخر اسفند تا اوایل فروردینبهبود باروری و کاهش استرس‌های محیطیچالکود یا شیاری
باز شدن برگ‌ها تا ظهور خوشهبهبود مکانیسم گلدهی و افزایش طول خوشهچالکود یا شیاری
قبل از گلدهی بهبود مکانیسم رشد رویشیهمراه با سایر منابع کود ازت به صورت سرک

  حبوبات

کود دهی به روش نواری:

با توجه به اینکه کود اوره با پوشش گوگردی یک کود کندرها است و برای آزادسازی اوره موجود در این کود نیاز به زمان دارد لذا بهتر است در گیاه وجینی یا کشت‌های ردیفی کود به صورت زیر کشت استفاده شود به این صورت که سانتی‌متر در زیر 8 تا 5 سانتی‌متر در پهلو و 1 تا 3_ سانتی‌متر در یک یا دو سمت و زیر بذر 5-2 کود به صورت نواری به عرض

قرار می‌دهند. عمل کود دهی با کودکار انجام می‌گیرد دستگاه کودپاش معمولاً قبل از بذر کار واقع است. در کشت مسطح، قرار دادن کود به صورت نواری با دستگاهی انجام می‌گیرد که شامل یک مخزن کود، یک لوله انتقال کود و وسایل شیار دادن خاک است. در کشت جوی و پشته‌ای، کود روی زمین ریخته می‌شود و توسط شیار سازی که در جلو ردیف کار واقع است در زیر پشته مدفون می‌گردد.

کود دهی به روش کناری یا شیاری:

در این روش کود را در کنار ردیف‌های کشت می‌ریزند. این روش برای دادن کود سرک به گیاهان وجینی در کشت‌های جوی پشته‌ای به کار می‌رود. این نوع کود ریزی با دست و یا دستگاه کودریز انجام می‌گیرد در این روش زارعین خبره ابتدا شکافی سراسری در سینه ایجاد کرده و کود را در آن به صورت نواری ریخته و شکاف را یا خاک می‌پوشانند عملیات آبیاری پس از کود دهی ضروری است.

مراحل رشدنحوه استفاده
قبل از کاشت گیاهکود دهی نواری به صورت زیر کشت هم‌زمان با کشت گیاه
قبل از گلدهیکود دهی کناری

سبزیجات و صیفی‌جات

کمبود ازت در سبزیجات و صیفی‌جات باعث روشنی رنگ برگ‌ها و توقف رشد آن‌ها می‌شود. کمبود ازت باعث می‌شود رنگ سبز طبیعی برگ‌ها رفته رفته روشن یا زرد شود و در مواقع کمبود شدید، تمام کلروفیل برگ‌ها از بین می‌رود. شاخه‌ها باریک شده و سخت و فیبری می‌شوند. میوه‌های صیفی‌جات معمولاً کوچک می‌شوند. عموماً بیشتر مواقع در سبزیجات در اول بهار که بارندگی سنگین است کمبود نیتروژن ظاهر می‌شود.

  • پخش کردن در سطح: در این روش کود به وسیله دست یا ماشین به طور یکنواخت در تمام سطح مورد نظر، قبل از کاشت پخش می‌شود معمولاً توصیه می‌شود پس از آن کود، توسط شخم متوسط به زیر خاک برده می‌شود.
  • کود دهی نواری: برای کود دهی ردیف‌های گل یا سبزیجات برای شروع کشت، کود در فاصله 5 یک طرف یا دو طرف بذر و در فاصله 5 سانتی‌متری زیر بذر قرار می‌گیرد. هنگام آبیاری قطره‌ای کود را زیر نازل‌های آب قرار دهید.
مراحل رشدنحوه استفاده
قبل از کاشت گیاهخاکی-نواری به صورت زیر کشت هم‌زمان با کشت گیاه
بعد از هر مرحله وجینسرک همراه با سایر منابع ازت

برنج

ازت از جمله مهم‌ترین کودهای شیمیایی در خاک است. این عنصر موجب سرعت رشد، سهولت تنفس، شادابی رنگ بوته‌ها، افزایش رشد ریشه‌ها، بالارفتن مقدار پروتئین گردیده و همچنین اضافه کردن ازت به خاک باعث افزایش سطح برگ می‌گردد و بیشترین تأثیر آن زمانی است که قبل از تشکیل خوشه به گیاه داده شود. مواد ازته را باید همواره به موقع و به اندازه مناسب به خاک شالیزار افزود زیرا در غیر این صورت برای محصول مضر خواهد بود.

مراحل رشدنحوه استفاده
همزمان با کشت نشاقبل از کاشت یا همراه با نشا
2 تا 3 هفته بعد از نشاکاریسرک

غلات

به طور کلی گندم در مراحل جوانه زنی، پنجه دهی، ساقه دهی و گلدهی (شهود خوشه و دانه) به ازت نیاز دارد ولی بیشترین نیاز گندم به ازت در مراحل پنجه دهی و ظهور خوشه و دانه است. افزایش عملکرد پروتئین دانه به مدیریت صحیح مصرف کود ازته بستگی دارد.

مراحل رشدنحوه استفاده
هم‌زمان با کشت بذربه صورت زیر کشت با کودکار
40 روز بعد از کشتسرک

دانه‌های روغنی

کود دهی نقش مهمی در کیفیت و عملکرد دانه‌های روغنی دارد و باید دقت داشت مناسب‌ترین راه برای رسیدن به عملکرد مطلوب رعایت توصیه کود دهی است. در کلزا کود ازت باید در سه مرحله مصرف شود یک سوم آن در زمان کاشت و دو سوم در دو مرحله ابتدای ساقه رفتن و غنچه دهی به صورت سرک به مزرعه داده شود.

در آفتابگردان کود اوره در 3 مرحله زمان کاشت، مرحله 8 برگی به صورت سرک و قبل از گلدهی استفاده می‌شود.

مراحل رشدنحوه استفاده
هم‌زمان با کشت بذربه صورت زیر کشت با کودکار
ابتدای ساقه رفتنسرک
غنچه دهیسرک
برچسب‌ها:

مینا غلامی

دیدگاه‌ها

آدرس کارخانه:

استان مرکزی، شهرستان شازند، ناحیه صنعتی شهید بابایی انتهای خیابان یاس 4

شماره تماس:

08638232151

فکس:

08638232109

ایمیل:

info@kianarjan.ir

درباره کیان ارژن

۰۸۶۳۸۲۳۲۱۵۱
با ما در تماس باشید

کلیه حقوق سایت متعلق به شرکت کیان ارژن است | طراحی و توسعه سایت توسط سئولنسر